کاخ ناصری

نفس‌های سنگین کاخ ناصری

 از زمانی که کاخ ناصری به بخش خصوصی واگذار شد تا مرمت و بازسازی شود، دو سال می‌گذرد و وضعیت عمارت ییلاقی  ۱۴۲ ساله ناصرالدین شاه همچنان وخیم است.

دو سال پیش مجموعه کاخ ناصری که در دل شهرستانک استان البرز نشسته از سوی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی به بخش خصوصی سپرده شد تا جان دوباره بگیرد، مرمت و بازسازی شود.

قرار بود با نظارت اداره میراث فرهنگی و صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی، «ناصری» تبدیل به مجموعه‌ای فرهنگی، گردشگری و تفریحی شود اما بیش از دو سال است که آب از آب تکان نخورده. برخی می‌گویند زمین‌داران روستا مخالف کرده‌اند و پروژه متوقف شده، هر چه هست حالا کاخ ناصری روزگار خوشی ندارد.

دیوارهایش فروریخته، در و پنجره‌هایش شکسته، پله‌ها تخریب شده و آنچه به اسم مرمت بر روی عمارت انجام شده، نه تنها کمکی به بازسازی نکرده که هویت بنا را مختل کرده. دیوارهای داخلی عمارت در نبود نظارت، تبدیل به دیوارنوشت شده و فضای داخلی بنا را که به شکل ناشیانه‌ای بازسازی شده بود را بدنماتر کرده است.

خزان امسال، اوضاع کاخ ناصری اسفناک‌تر از سال‌های قبل است. باران که می‌بارد، عمارت عزا می‌گیرد، آب راهش را از میان درزهای بزرگ سقف شکسته می‌گیرد و مهمان ناخوانده خانه می‌شود. شیشه‌های شکسته و درهایی که به زحمت باز و بسته می‌شوند سرما به جان خانه انداخته‌اند. از آن عمارت پرابهت مخروبه‌ای بیشتر نمانده.

سال‌هاست که پنجره‌های اروسی خانه ییلاقی، دیگر تصویر حیاط مشجر با فواره‌هایی که روزگاری دست‌هایشان به آسمان بود و آفتاب عمود بر تنشان می‌تابید را قاب نمی‌گیرند. همه اینها در شرایطی است که ۲۳ سال پیش کاخ ناصری را ثبت ملی کردند.

منبع:ایسنا

مرتبط:

کاخ ناصری؛ میراث فراموش شده

کاخ شهرستانک _ کاخ تابستانی شاهان قاجار

شهرستانک _ییلاق ناصرالدین شاه قاجار

تهران یا طهران _معرفی آثار تاریخی تهران بزرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *