بناهای تاریخی

کاهش تخریب بناهای تاریخی شیراز/ عمران شیراز تعطیل نشد

سخنگوی شورای شهر شیراز گفت: در دوره پنجم فعالیت شورا شاهد کمترین تخریب بناهای تاریخی هستیم و بجز دو مورد، آنچه تخریب شد بناهای تاریخی نبود، در این زمینه کمیسیون گردشگری و فرهنگی نیز پایش دقیق و پیگیری جدی داشته است.

سعید نظری سه‌شنبه ٢٤ تیر در یک ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران بیان کرد: در حال حاضر دوران سختی را به لحاظ اقتصادی در کشور پشت سر می‌گذاریم  و مدیریت شهری هم با بحران‌های فوق‌العاده‌ای روبرو است که در سال‌های پس از انقلاب نمونه آن نداشتیم.

او افزود: بازار پرتلاطم دلار و نوسات قیمت‌ها کالا و خدمات در بازار به نوعی مدیریت‌ شهری در کل شهرها را با مشکلات جدی مواجه کرده و در صورت نبود برنامه مشخص آن را از پا در می‌آورد، اما با این شرایط سخت افتتاح پروژه‌های بزرگ در شیراز ادامه دارد، به طوریکه چشم‌انداز ما داشتن سالی پربار برای شهروندان شیراز به لحاظ پروژه‌های عمرانی خصوصا پروژه‌های انسان محور است.

سخنگوی شورای شهر شیراز با تاکید بر اینکه سیاست کلان در شورای پنجم و شهرداری حفظ بافت فرهنگی و بناهای تاریخی و همچنین احیاء آن بوده است، افزود: خوشبختانه با اجرای طرح‌های مختلف نظیر بازسازی بازارچه فیل، احیای خیابان طالقانی و گذرگاه‌های مختلف سیاست انسان محور بودن طرح‌ها دنبال و در بخش‌هایی محقق شده است.

نظری خاطرنشان کرد: در حالیکه بناهای تاریخی ، خانه‌های قدیمی و غیرتاریخی بافت فرهنگی شیراز تا چند سال گذشته قیمتی کمتر از صدمیلیون تومان داشت، امروز با تبدیل این اماکن به اقامتگاه‌های بوم‌گردی، شاهد افزایش قابل توجه ارزش آنها هستیم به طوریکه سرمایه‌گذاری در این بخش توجیه‌پذیر شده است.

اقدامات عمرانی در شیراز تعطیل نشده است

او با یادآوری اینکه قیمت دلار در زمان آغاز به کار شورای پنجم، در کانال ۳ تا ۴ هزار تومان بود، افزایش قیمت دلار تا کانال ۲۳ هزار تومان را عاملی بسیار موثر بر میزان درآمدهای شهرداری و اجرای پروژه‌های عمرانی دانست و گفت: علیرغم افزایش شدید قیمت ارز که تاثیری مستقیم و غیرمستقیم بر تمام فعالیت‌ها داشته و دارد، فعالیت‌های عمرانی در شیراز تعطیل نشده است.

نظری تسریع در روند اجرای خط ۲ مترو حدفاصل شهرک میانرود و میدان آزادی(فلکه گاز) را نمونه‌ای از اجرا و تداوم فعالیت‌های عمرانی در شورای پنجم دانست و ابراز امیدواری کرد که عملیات اجرایی خط سوم قطارشهری شیراز هم به زودی آغاز شود و گفت: بزرگراه شهید سلیمانی به عنوان پروژه‌ای بزرگ که هزینه تملک اراضی مورد مسیر در آن از اصل پروزه بیشتر ارزیابی می‌شود، بزرگراه مهندسان و پل شهدای کشن، تقاطع سردار رودکی و استاد بهمن بیگی نیز احداث شده و احداث ۲۰ پارک بزرگ کوچک و بزرگ نیز در دست اقدام است.

سخنگوی شورای شهر شیراز همچنین به اقدامات انجام شده از زمان شیوع کرونا تاکنون پرداخت و گفت: پا به پای ستاد مدیریت کرونا اقداماتی را در دستور کار قرار داده و اجرایی کرده‌ایم؛ اگرچه در ابتدای شیوع این بیماری، وضعیت خوبی در فارس رقم خورد و تا اردیبهشت ماه هم پایدار بود اما با رفع برخی محدویت‌ها شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستیم.

نظری با بیان اینکه رئیس شورا و چهار عضو  دیگر در ستاد استانی مدیریت کرونا فعالیت دارند، اضافه کرد: شهرداری و شورا در حد توان در این مدت بسته‌های معیشتی برای ابواب جمعی خود و ساکنان نقاط محروم کرده است.

سخنگوی شورای شهر شیراز همچنین به پروژه‌های انسان محور به عنوان یکی از فعالیت‌های شاخص در کمیسون‌های فرهنگی و شهرسازی اشاره و بیان کرد: عده‌ای می‌گویند همچنان طرح‌های بتون محور اجرا می‌شود در حالی‌که در این دوره عمده طرح‌ها تقاطع‌های چند سطحی در حاشیه شهر و مسیر کمربندی است.

نظری با بیان اینکه زندگی اجتماعی درون شهر مملو از پروژه‌های انسان محور است، احداث پردیس سینمایی در پارک جوان، پارک موضوعی بانوان، خانه شهریاران جوان و پردیس تئاتر شهر و احداث چند پارک بزرگ و باغ ایرانی و باغ سایه و … را از این قبیل طرح‌ها دانست.

جمعیت ۲۸۰ هزارنفری سکونتگاه‌های غیر رسمی شیراز

سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه بیش از ٢٨٠ هزار نفر در سکونت گاه‌های غیر رسمی شهر شیراز زندگی می‌کنند و اطلاعات موثقی نیز از میزان تفکیک جنسیتی این افراد در دسترس نیست، افزود: بافت‌های فرسوده شهری و سکونتگاه‌های رسمی و غیررسمی شرایط متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند اما شاهد وجود بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی در برخی از نقاط شهر شیراز نظیر محله سعدی و برخی از نقاط منطقه هشت شهرداری شیراز هستیم.

نظری ادامه داد: بر اساس برآوردهای که انجام شده، بالغ بر ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در بافت فرسوده شهر شیراز زندگی می‌کنند که این مناطق به علت اینکه سازه‌های ساختمانی ناسالم دارد، وضعیت اسکان ساکنان آن را با مخاطره مواجه کرده است.

او خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های شورا و شهرداری، سیاستگذاری‌های کلان برای جلوگیری از ایجاد و گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی در شیراز است و بنای کار بر تخریب این مناطق نیست.

تثبیت هیئت رئیسه برای سال آخر شورا

نظری همچنین گفت: با توجه به نظر مساعد اعضا در خصوص تاثیرگذاری عملکرد هیئت رئیسه کنونی شورای شیراز، می‌توان استنباط کرد که سال چهارم ترکیب هیئت رئیسه تغییری نخواهد داشت.

سخنگوی شورای شیراز گفت: با توجه به شرایطی که در استان و کشور شاهد آن هستیم و شیوع کرونا موجب شده تا مدیریت شهری نسبت به گذشته سخت تر شود، در تلاش هستیم تا با استفاده از مکانیزم‌های جدید روند خدمت رسانی به مردم را بهبود بخشیده و افزایش دهیم، حال آنکه به علت افزایش ریسک سرمایه گذاری، جذب سرمایه گذاران در شهر شیراز و سایر کلانشهرها با مشکلات عدیده‌ای مواجه است.

وضعیت سینماهای شیراز

نظری در خصوص وضعیت نا بسامان سینماهای قدیمی شیراز، گفت: سالن‌های قدیمی سینما در شیراز متعلق به بخش خصوصی و حوزه هنری‌ست؛ علیرغم پیگیری کمیسیون فرهنگی شورا، هیچ یک از متولیان حاضر به واگذاری این اماکن فرهنگی هنری به شهرداری نیستند یا اینکه قیمت‌های بسیار بالایی پیشنهاد داده‌اند.

عضو شورای شیراز گفت: البته طی سال‌های اخیر، شورا و شهرداری با جلب نظر بخش خصوصی و از محل اعتبارات فرهنگی، به دنبال ایجاد پردیس‌های سینمایی بوده و در سنوات گذشته ۲ پردیس را در شمالغرب شیراز توسط بخش خصوصی اجرایی کرده است.

نظری با اشاره به اینکه در دوره پنجم نیز احداث پردیس‌های سینمایی و فضاهای فرهنگی در دستور کار شورا و شهرداری بوده است، گفت: در ۲ منطقه کمتر برخوردار شیراز در حال ساخت پردیس‌های کوچک سینمایی هستیم و امیدواریم که با همراهی سرمایه‌گذاران، در این بخش امکان توسعه فعالیت‌ها بیشتر فراهم شود؛ به هر حال شورا و شهرداری از سرمایه‌گذاران استقبال می‌کند.

منبع: ایسنا

مرتبط:

قنبرپلوی شیرازی به سازمان جهانی جهانگردی رفت

کرونا وقفه‌ای برای برنامه‌های فرهنگی شهرداری شیراز ایجاد نکرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *