کتابخانه-بین المللی-یزد

کتابخانه‌ای جذاب برای گردشگران/ خانه‌ای قدیمی که به هتل و رستوران تبدیل نشد!

در بافت‌ تاریخی یزد اکثر خانه‌ها و بنا‌ها به رستوران و هتل تبدیل شده‌اند، اما در این میان خانه‌ای هست که به کتابخانه بین‌المللی تبدیل شد.

محسن رفیعیان مسئول خانه سنتی رفیعیان و کتابخانه بین المللی گردشگری یزد، در خصوص این کتابخانه و ایده اجرای آنگفت: کتابخانه بین‌المللی گردشگری یزد اولین کتابخانه بین‌المللی گردشگری در ایران است که در آن حداقل به ده زبان زنده دنیا کتاب وجود دارد. به صورت مختصر نیز کتاب‌هایی از دیگر زبان‌ها در آن قرار داده ایم. موضوعات یزدشناسی، ایران شناسی، فرش ایران، هنر ایران، شعر ایران و … موضوعات اصلی این کتاب‌ها هستند.

کتابخانه بین المللی

وی افزود: کتابخانه بین المللی گردشگری یزد چند قسمت دارد؛ یکی تالار نقشه است که در آن ۱۵ نقشه تاریخ ایران و تغییرات آن نشان داده می‌شود. دیگری بخش مخزن چند زبانه است که در زیر پرچم هر کشور کتاب‌هایی با زبان آن کشور قرار دارد. برای نمونه ۷۰ عنوان کتاب فرانسه، ۶۰ عنوان کتاب آلمانی و کتاب‌هایی با زبان‌های مختلف در این بخش قرار دارد که درباره ایران و ایران شناسی است.

رفیعیان با اشاره به اینکه یزد مرکز زرتشتیان است، بیان کرد: تعدادی کتاب‌ دین شناسی با محوریت دین زرتشت نیز در این کتابخانه قرار داده‌ایم؛ چرا که گردشگران علاقه بسیاری به کسب آگاهی درباره دین زرتشت و تکامل ادیان در ایران و چگونگی مسلمان شدن ایرانی‌ها دارند. یکی از اتاق‌های این خانه را به نام اتاق امام حسین علیه السلام قرار دادیم که کتاب‌هایی درباره دین اسلام و تابلو‌هایی پیرامون واقعه عاشورا در آن وجود دارد. اتاق کودک و زیر زمین اسناد نیز از دیگر بخش‌های این کتابخانه هستند.

کتابخانه بین المللی

رفیعیان در خصوص ایده تبدیل خانه قدیمی به کتابخانه گفت: خانه رفیعیان خانه پدری من است. پیش از اینکه خانه را به کتابخانه تبدیل کنیم، ۱۸ خانواده در آن ساکن بودند. زمانی که آن‌ها رفتند ما آن را مرمت کردیم. ایده تبدیل خانه قدیمی به کتابخانه ایده پایان نامه فوق لیسانس من بود و من به فکر عملی کردن آن بودم. اغلب بنا‌های تاریخی یزد به هتل و رستوران تبدیل می‌شوند، من دوگانه هتل و رستوران را تغییر دادم و یک کار فرهنگی را با تلفیق اقتصاد انجام دادم. تاکنون هیچ حمایت دولتی از این خانه و کتابخانه نشده و همه با هزینه‌های شخصی بوده است.

او ادامه داد: کتابخانه بین المللی گردشگری یزد در پنجمین سال فعالیت خود یازدهمین جاذبه گردشگری یزد شناخته شده است. گردشگران نظر مثبت بسیاری در خصوص این کتابخانه دارند و برخی نیز در میان این کتاب‌ها جواب سوال‌های خود را یافته اند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *