‌بافت تاریخی ماکو

‌بافت تاریخی ماکو در خطر نابودی

مدیر شهرسازی و اطلاعات جغرافیایی سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: محدوده بافت تاریخی شهر ماکو با توجه به ایرادات اولیه و جدی در تعیین محدوده، دارای مشکلات اساسی است که ادامه این روند در بلندمدت، منجر به از بین رفتن بافت تاریخی اصلی خواهد شد.

آرش صادقیان در گفت وگو ایسنا، با اشاره به اینکه در این خصوص سازمان منطقه آزاد ماکو با همراهی شهرداری و شورای شهر ماکو بررسی فوری مسائل بافت را در دستور کار قرار داده است، افزود: بخش‌هایی از محدوده بافت تاریخی ۱۳۴ هکتاری شهر ماکو، فی نفسه فاقد ارزش میراثی و تاریخی ویژه‌اند و بیشتر به عنوان بافت فرسوده و در برخی نقاط به صورت مخروبه مطرح است.

وی اظهار کرد: از این جهت مشکلات متعددی برای مدیریت شهری بدلیل عدم امکان ارائه خدمات با توجه به بافت بسیار متراکم و معابر بسیار تنگ و باریک ایجاد کرده است و طبق ضوابط و قوانین بافت تاریخی، امکان تعریض آنها وجود ندارد.

مدیر شهرسازی و اطلاعات جغرافیایی منطقه آزاد ماکو ادامه داد: درحال حاضر ضوابط ساخت و ساز در این بافت به جهت تاریخی اعلام شدن آن به نحوی است که موجب نارضایتی مستمر مردم و ‌عدم همکاری آنها در این خصوص شده و شاهد افزایش بی رویه تخلفات ساختمانی نیز شده است و بیم آن می‌رود آن بخش های واقعی برخوردار از ارزش تاریخی نیز تحت تاثیر سلبی از شرایط حاضر واقع شود.

وی با اشاره به پیگیری وضعیت موجود از میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور طی نامه های متعددی تاکید کرد: ضروری است در خصوص تعیین تکلیف موارد فوق‌، سازمان میراث فرهنگی اقدام های جدی و سریعتر انجام دهد.

منبع:ایسنا

مرتبط:سایت تاریخی کوه قیه؛ آئینه تمدن ماکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *