بندرلنگه

تصاویر شگرف از جاذبه‌های بندر مروارید

بندرلنگه از شهر‌های استان هرمزگان است. این شهرستان از شرق به  شهر کنگ، از غرب به روستای شناس و مغویه، از جنوب  به خلیج فارس و از سمت شمال به صحرای مهرکان منتهی می‌شود.

بادگیرهای بندرلنگه: بادگیرهایی که در مناطق گرم و خشک و گرم و مرطوب مانند هرمزگان نوعی تهویه طبیعی محسوب می‌شوند. بیشتر بادگیرهای موجود در بندر لنگه و سایر شهرهای هرمزگان، در زمان صفویه ساخته شده‌اند. آنها به منظور تهویه بر بام خانه‌ها و بالای آب انبارها و دهانه معدن‌ها ساخته شده‌اند. این بادگیرها عموما کم‌ارتفاع هستند و بالاتر از ده متر از زمین ساخته شده اند. جنس اغلب بادگیرها با سنگ و ساروج و سقف آن ها با چوب چندل و نخل وحصیر  ساخته می‌شدند.
جاذبه‌های بندر مروارید
جاذبه‌های بندر مروارید

برکه‌های بندر لنگه: این برکه‌ها، جاذبه‌های تاریخی استان هرمزگان و منطقه خلیج فارس هستند. برکه شماره ۱ بشاری، برکه شماره ۲ بشاری، برکه شماره ۴ بشاری و برکه شماره ۵ بشاری همگی مربوط به دوره قاجار هستند که در کنار روستاها و مسیرهای ایاب و ذهاب برکه‌ها بشکل گنبدهایی سفید به چشم می خورند. ساختمان آنها از سنگ و سیمان و ساروج ساخته شده‌اند.

مجسمه‌های بزرگ شنی: یکی از تفریحات مردم بندر لنگه و هنرمندان این شهر ساخت مجسمه های بزرگ شنی در کنار ساحل است. در چند سال اخیر فستیوال هایی نیز به این منظور برگزار شده اند. در این مراسم ابتدا به پاک سازی ساحل از زباله‌ها می‌پردازند و سپس شروع به ساخت مجسمه‌های شنی می کنند. این مجسمه ها در ابعاد مختلف با موضوع‌های متنوع بومی، محلی و غیره ساخته می شوند. این تفریح و هنر یکی از جاذبه های گردشگری بندرلنگه به شمار می‌رود.
جاذبه‌های بندر مروارید
در بندرلنگه و روستاهای اطراف آن فضاهای متنوعی برای گردشگران داخلی و خارجی دارد. بناهای تاریخی بسیاری نیز در این شهر موجود است . خانه فکری، خانه بلوکی، خانه شيخ سلطان العلما ، خانه بستکی، مسجد ملک بن عباس از جمله جذابیت‌های گردشگری شهرستان بندر لنگه است.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
جاذبه‌های بندر مروارید
 جاذبه‌های بندر مروارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *