تنگه رودخیز

سفرنامه تنگه رودخیز

تنگه رغز (Reghez) که در میان محلی ها به تنگه رودخیز مشهور است در شمال غرب شهر داراب فارس قرار دارد که سالانه بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان برای تجربه هیجان پریدن در آب های زلال چشمه های پر برکت و تماشای آبشارهای زیبا به این تنگه سفر می نمایند.

ساعت پنج صبح از طریق جاده شیراز –  داراب توسط یک وانت متعلق به یکی از مهمانان عزم سفر کردیم.  مقصد در ابتدا چهار برکه در حوالی شهر استهبان بود که به علت نا مساعد شدن وضع هوا در حدود آن نطقه برنامه تغییر کرد و به طرف داراب و تنگ رودخیز رفتیم. این محل در پشت دره حسن آباد در ۲۰ کیلومتری داراب و ۲۸۰ کیلومتری شیراز واقع است.

محل از جاده اصلی ۳ کیلومتر پرت است. تعداد افراد در این سفر جمعا ۱۰ نفر بود. ارتفاع رشته کوه و قلل آن نسبتا زیاد و در حدود ۳۰۰۰ متر است.

تنگه رودخیز یکی از دره های واقع در این رشته کوه است که دره نسبتا تنگ و کشیده ای دارد که محل عبور آب چشمه است. سرچشمه آب دقیقا مشخص نیست زیرا در اواسط دره محل عبور بوسیله قطعا سنگ بزرگی مسدود شده که وجود این تخته سنگ ها باعث ایجاد آبشارها و برکه های متعدد و عمیق شده است.

در تنگه رودخیز نیز گویا در دوران گذشته محل زندگی عده ای بوده است؛ چه از باقیمانده آثار و نهرهای ساخته شده در سنگ و دستکاری راه های عبور آب در سنگ ها نشان از وجود زندگی در چند هزار سال پیش را دارد. در انتهای کاذب دره و زیر آبشار آخر، غار آهکی موسوم به مروارید وجود دارد که در اثر ریزش و نفوذ آب ایندرید دار درست شده و سقف و کف آن از استلاگتیت و استلاگمیت های فراوان پوشیده شده است. این دره محل تفریح   افراد محلی خصوصا مردم داراب است.

تنگه رودخیز

اصولا منطقه داراب منطقه آب خیز و سر سبزی است که مهد تمدن گذشته بوده است.

بازگشت غروب ساعت ۶ صورت گرفت که به علت فاصله زیاد تا شیراز و برخورد به بارندگی و عوامل دیگر حدود ساعت یک بامداد به شهر بازگشتیم.

مرتبط:

تنگه رغز داراب _ هیجان پرش از آبشار

تنگه گمبیل ؛ فارس سرزمین بهشتی کم ندارد

“تنگه واشی” کجاست ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *