موزه

وعده افتتاح ۲ موزه فارس برای بهار آینده

سال‌هاست صاحب‌نظران، دلسوزان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر، از نبود زیرساخت‌ در حوزه‌ای که شیراز در آن نامدار است، گلایه‌ می‌کنند؛ سال‌هاست رسانه‌ها از نبود تالار، موزه، کتابخانه و … گفته‌اند و نوشته‌ایم و سال‌هاست پروژه‌های متعدد در این حوزه، یا متوقف مانده یا حرکت لاک‌پشتی خود را ادامه می‌دهند.

 آنقدر از زمان آغاز نمادین عملیات اجرایی تالار مرکزی شیراز می‌گذرد که حتی خاطره آرشیو اخبار هم آن را به بایگانی سپرده و به قدری از باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه‌ای و کتابخانه مرکزی و تخریب سالن‌های سینما و نداشتن نمایشخانه و … گفته و نوشته‌ایم و به سرانجام نرسیده است که حالا ذهن برای انشای گزارش یاری نکرده و انگشتانمان کلمات را روی کلیدهای تایپ کامپیوتر به درست پیدا نمی‌کنند و چشم‌ها را مدام به یاری می‌طلبند!

در کنار راکد و متوقف ماندن کار احداث تالار و کتابخانه مرکزی شیراز، رشد کند و حرکت لاکپشت وار مرکز فرهنگی سعدیه و محور عرفان؛ باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه‌ای فارس، ۲ پروژه مهم ملی است که حالا و پس از گذر ۱۳ سال از به زمین خوردن کلنگ احداث و وعده ساخته شدن طی کوتاهترین زمان!! تنها ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هنوز بخش اصلی آن، باقیست!!

حالا و پس از آنکه سکان هدایت مغز متفکر حوزه میراث فرهنگی و گردشگری فارس، بعد از سال‌های طولانی، دست به دست شده است؛ در روزی که به نام میراث فرهنگی و موزه‌ها شناخته می‌شود؛ برای نخستین بار، جمعی از خبرنگاران به بازدید کارگاه ۲ پروژه مهم فرهنگی در شیراز دعوت شدند؛ پروژه‌هایی که آرام آرام خود به اثری تاریخی بدل شده است!

حرف‌های سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، در بازدید خبرنگاران از کارگاه ساخت پروژه‌های باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه‌ای در شیراز، امیدوار کننده بود؛ امیدی که در روزهای پایانی دولت، مطرح می‌شود.

جمشید معینی با بیان اینکه، ۲ پروژه یاد شده، با ۶۰ هزارمترمربع مساحت، بزرگترین مجموعه فرهنگی در حال ساخت کشور محسوب می‌شوند، گفت: مساحت موزه منطقه‌ای فارس ۳۰ هزار مترمربع پیش‌بینی شده و شامل ۴ گالری اصلی با مساحت ۱۶۰۰ مترمربع، یک پیش گالری، سالن اجتماعات و آمفی‌تئاتر، سینما تک، آزمایشگاه، نمازخانه، کافی‌شاپ و گنجینه امن اموال است.

معینی با یادآوری اینکه اکنون ۲۵ هزار شیئ تاریخی و فرهنگی در فارس وجود دارد اما تنها ۵ هزار قلم در معرض دید عموم است، یکی از تاثیرات این پروژه را نمایش کل این اشیاء دانست و مدعی شد که موزه منطقه‌ای فارس یکی از ایمن‌ترین سازه‌ها کشور است زیرا توان تحمل ۳ اتمسفر انفجار را دارد. نکته‌ای که شاخصی در استانداردهای موزه، محسوب می‌شود.

سرپرست میراث فرهنگی فارس اذعان داشت که سال ۸۷ کلنگ پروژه به زمین زده شد، اما عملیات اجرایی را ۸۹ آغاز کردند و ۱۲ هزار متر اراضی برای این هدف تملک شد.

معینی افزود: درواقع  موزه منطقه‌ای شناسنامه فرهنگی یک منطقه به شمار می‌رود چراکه در این موزه تمامی آثار تاریخی و فرهنگی، هنر معاصر معرفی می‌شود.

او اضافه کرد: چنانچه اعتبارات موردنیاز برای این پروژه که حدود ۷۰۰ میلیارد ریال است تأمین شود، موزه تا ۱۴ ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

بهره‌برداری از موزه منطقه‌ای فارس تا بهار ۱۴۰۱

سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس در خصوص پروژه باغ‌موزه مشاهیر نیز گفت: این پروژه حدود ۲۰ هزار مترمربع وسعت دارد که در کنار آرامگاه حافظ در حال ساخت است و همچنین در این محوطه پارکینگی به وسعت ۱۵ هزار مترمربع نیز در حال ساخت است.

معینی بیان کرد: پروژه باغ‌موزه مشاهیر به‌صورت bot به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار و طبق برنامه‌ریزی‌ها مراحل تکمیل آن ۴ ساله و بهره‌برداری سرمایه‌گذار هم به مدت ۱۳ سال تعیین‌شده است؛ البته این پروژه اکنون ۶۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یک سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی فارس خاطرنشان کرد: برای تکمیل موزه مشاهیر ۳۲ میلیارد تومان و برای پارکینگ مجموعه که گنجایش ۴۵۰ خورد را دارد ۴۵ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

معینی اضافه کرد: موزه مشاهیر درواقع ۲۰ هزار مترمربع وسعت دارد و از ۴ باغ و هر ضلع ۲۴ رواق دارد که درمجموع ۴۸ تندیس از مشاهیر و ادبیان  جهان در این محل نصب می‌شود.

او ادامه داد: در واقع بخش خدماتی واداری مجموعه فرهنگی حافظ نیز در این محوطه جای می‌گیرد همچنین این محل دارای نمایشگاه و کارگاه‌ها و فروشگاه‌های صنایع‌دستی، کافی‌شاپ، بخش اداری، نمازخانه است.

معینی بیان کرد: خوشبختانه عملیات ساخت‌وساز  این دو پروژه مهم فرهنگی فارس که جزو پروژه‌های اقتصاد مقاومتی هم هستند به دلیل شیوع بیماری کرونا متوقف نشد و همچنان فعالیت‌های اجرایی آن در حال انجام است.

او با تأکید برساخت موزه منطقه‌ای و باغ‌موزه مشاهیر و تعریف مسیر جدید گردشگری، افزود: گردشگران می‌توانند از موزه منطقه‌ای و سپس باغ‌موزه مشاهیر و آرامگاه حافظ هم‌زمان دیدن کنند و را دسترسی به این سه جاذبه گردشگری با مسیری دسترسی آسان و گل‌های رونده مرزبندی شده است.

سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس عنوان کرد: طرح باغ موزه مشاهیر با الهام از معماری اسلامی مشتمل بر چهار باغ در مجاورت یک حیاط مرکزی است که تو سط باغچه های کوچکی با چهار نارنج به شکلی رواق مانند احاطه شده است که در هر کدام از این باغچه ها چهار نارنج که مجمو ع آنها ۸۱ عدد است، یکی از بزرگان ادبی ایران وجهان همچون شعرای بزرگ پارسی گوی چون رودکی و مولانا تا شکسپر و گوته معرفی می‌شود.

معینی ادامه داد: حیاط مرکزی باغ موزه با توجه به وسعت ۴۶۰۰ متر مربعی هم پیوند دهنده عناصر معماری مجموعه است و هم پذیرای مراسم ها و تجمع های خاص فرهنگی خواهد بود موضوعی که نیاز آن در شهری با ابعاد فرهنگی بزرگی همچون شیراز کاملا حس می شود.

او گفت: در ضلع جنوبی باغ موزه کارگاه‌های صنایع دستی و به همراه فضاهای اداری وفضاهای خدماتی و نمازخانه و وچایخانه با دو راهرو یا گذر سرپوشیده از گل با فضای آرامگاه حافظ مرتبط می شوند این ارتباط ظریف و ساده هم استقلال فضای فرهنگی حافظیه را مخدوش نمی کند و هم می تواند خدمات مورد نیاز محدوده آرامگاه را تامین کند.

سرپرست اداره کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ردستی فارس اظهار کرد: ضلع شمالی باغ موزه مشاهیر قبر برخی از علمای بزرگ شیراز قرار گرفته که با حفظ و معرفی این قبور تاکیدی بر تاریخ دارالعلم بودن شیراز نیز می‌شود.

معینی با اشاره به اینکه شیراز نیازمند جاذبه جدید گردشگری است و گفت: در کنار جاذبه‌های سنتی موجود شیراز به جاذبه‌های جدید هم نیاز دارد که بی‌شک این دو پروژه مهم جزو جاذبه‌های جدید شهر شیراز محسوب می‌شود.

از امروز، شمارنده‌ها باز به کار افتاده و قطعا اردیبهشت سال ۱۴۰۱، یکی از پرسش‌های فعالان حوزه فرهنگی و رسانه‌ها از مسئولان، پیرامون سرنوشت این پروژه‌ها خواهد بود.

منبع: ایسنا

مرتبط:

برترین‌های موزه در ایران معرفی شدند

موزه‌ای به نام مدارا

پست‌موزه ، نقبی به تاریخ ارتباطات ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *