کاروانسرای وکیل در کرمان

کاروانسرای وکیل در کرمان

کاروانسرای وکیل کرمان، به فرمان محمد اسماعیل خان وکیل الملک-حاکم کرمان-آغاز شد و در نهایت، در زمان وکیل الملک ثانی و در سال ۱۲۸۷ ه.ق، ساخته و مورد استفاده کاروانیان قرار گرفت و جزو کاروانسراهای بزرگ جهان محسوب می شود. این کاروانسرا، در سمت چپ بازار بزرگ کرمان قرار داشت که در دو طبقه احداث شد و ۱۲۰ حجره را در بر می گرفت و می توان از آن، به عنوان نخستین ساختمان های چند طبقه در ایران یاد کرد. این کاروانسرا، در آن زمان، مرکز مبادلات تجاری کرمان شد و قلب اقتصادی شهر، در این مکان می زد. وجود سه درب کاروانسرا و یک بادگیر بزرگ برای تهویه هوا و در نهایت یک برج بزرگ ساعت برای اعلام زمان به مسافران، از شاخصه های برتر این مکان تاریخی بود. درب های چوبی و تزئین شده، کاشی کاری های منحصر بفرد و گچ بری های زیبا، کاروانسرای وکیل را به ویترینی از زیبایی های معماری دوره قاجار در شهر کرمان تبدیل کرده است.

کاروانسرای وکیل در کرمان

معماری

را در خود جای داده‌است. تعداد حجره‌های این کاروانسرا در طبقه اول به ۸۱ باب و در طبقه دوم به ۳۱ باب می‌رسد. کاروانسرای وکیل دو درب ورودی به بازار وکیل دارد. سر در ورودی کاروانسرای وکیل که به داخل بازار باز می‌شود، با گچ‌بری و کاشی‌کاری‌های زیبایی تزیین شده‌است. سر در ورودی دوم کاروانسرا که در قسمت بیرونی بازار وکیل قرار دارد را نیز با کاشی مزین کرده‌اند. از جمله مشخصه‌های ارزشمند کاروانسرا یکی بادگیری است که در نوع خود از اعتبار و زیبایی خاصی برخوردار است و دیگری برج ساعت این اثر تاریخی است که چگونگی ورود آن به ایران و به کار انداختن آن حدیث مفصلی دارد.

کاروانسرای وکیل در کرمان

در سفر به کرمان با گشت‌و گذاری که در کاروانسرا و بازار وکیل دارید، می‌توانید از مجموعه گنجعلی خان که در نزدیکی این کاروانسرا قرار دارد و قدمت آن به ۴۳۵ می‌رسد دیدن کنید و اوقات خوشی را در بازدید از این کاروانسرا برای خود و همراهانتان رقم بزنید. بعد از بازدیدِ کاروانسرای وکیل، به رستوران‌های سنتی و چایخانه‌های بازار وکیل بروید، چرا که در این مکان همه چیز برای لذت بردن مهیا شده تا حسابی شما را سر ذوق بیاورد. برای بازدید از دیگر دیدنی های کرمان همچون کاروانسرای هندوها، کاروانسرای چارسوق، مقبره خواجه اتابک، حمام گنجعلی خان، باغ موزه هرندی، خانه والی میر حسینی و خانه آقای منفرد با تور های کرمان همراه شوید.

مرتبط:

گنبد جبلیه کرمان یکی از دیدنی های کرمان

مجموعه گنجعلی‌خان از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شهر کرمان

گنبد جبلیه کرمان یکی از دیدنی های کرمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *