جشنواره موسیقی کیش

جشنواره موسیقی کیش آبان برگزار می شود

دبیر هنری سومین جشنواره موسیقی کیش از جزییات برگزاری این رویداد هنری در آبان ماه سال جاری خبر داد.

به نقل از روابط عمومی جشنواره، حمید هادی، دبیر هنری سومین جشنواره موسیقی کیش گفت: موسیقی نواحی ایران تجسم زوایای گوناگون یک زندگی کامل در چهارچوب فرهنگی سنتی است. ایران کشوری است با خرده‌فرهنگ‌های متفاوت که بسته به اقلیم؛ باورهای فرهنگی و سنتی گوناگون، جلوه‌هایی از جشن‌ها، سوگواری‌ها، رقص و پایکوبی‌ها، آواها و ترانه‌ها، موسیقی حماسی و مراسم‌های اجتماعی را در خود جای داده است.

او با اشاره به این موضوع که در ایران هر چه به مناطق مرکزی نزدیک می‌شویم موسیقی ردیف و دستگاهی نمود پیدا می‌کند، افزود: در کشور عزیزمان هر چقدر به سمت نواحی می‌رویم موسیقی قوی‌تر، دست‌نخورده‌تر و بهتر شده و دنیای متفاوتی را دارا می‌شود، برای اینکه موسیقی حرکات آیینی با بطن زندگی روزمره مردم در این مناطق عجین شده است.

وی ادامه داد: در ایران موسیقی آیینی ترک ها، ترکمن‌ها، کردها، لرها، بختیاری‌ها، کولیان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان بزرگ، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و خوزستان گنجینه‌های متفاوت، بی‌نظیر و غیرقابل توصیفی هستند که فرهنگ عامیانه را بر ریشه آداب و رسوم اقوام سرزمین سینه به سینه به نسل‌های دیگر منتقل کرده‌اند.

وی با اشاره به برگزاری سومین جشنواره موسیقی کیش خاطرنشان کرد: پس از تجربه موفق برگزاری نخستین جشنواره موسیقی کیش که در بخش رقابتی بر پایه گروه‌نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی بود و دومین جشنواره این منطقه که در راستای موسیقی سواحل جنوبی ایران در امتداد دریای عمان تا خلیج فارس برگزار شد، با بهره‌مندی از مشورت اساتید موسیقی ایرانی و نظرات مشورتی شورای سیاستگذاری سازمان منطقه آزاد کیش، توفیق برگزاری سومین جشنواره موسیقی جزیره نیز حاصل شد.

وی رویکرد و اصالت سومین جشنواره موسیقی کیش را بر پایه حرکات آیینی ایران و به صورت غیررقابتی تعریف کرد و افزود: این رویداد با هدف حفظ و اشاعه فرهنگ غنی اقوام ایرانی، خلق و آفرینش مقام‌های موسیقایی با تکیه بر فرهنگ عامه و اجتماعی نواحی مختلف، ترغیب نسل جوان به هنر معاصر با رویکرد به اصالت و هویت، احیای گردشگری هنری در معرفی جزیره زیبای کیش در قالب هنر ناب ایرانی و ابلاغ پیام مهر و مودت و دوستی از مجرای موسیقی اصیل بومی کشور، شکل خواهد گرفت.

جشنواره موسیقی کیش

موضوعات جشنواره

وی تصریح کرد: موضوعات این جشنواره در قالب حرکات موسیقی کار آوای نواحی ایران و نوآوری در آواها و نواهای موسیقی قدیمی برپایه فرهنگ موسیقی حرکات آیینی تعریف شده است.

هادی گفت: آثار این جشنواره با نظرات کارشناسی هیئت محققین و اساتید برجسته موسیقی اقوام و نواحی انتخاب و در آبان ماه سال جاری همزمان با روز کیش با حضور هنرمندان در جزیره اجرا خواهند شد.

وی درباره بخش بین‌الملل سومین جشنواره موسیقی کیش اضافه کرد: در این راستا کشورهای حوزه خلیج فارس مدنظر قرار گرفته‌اند و در صورت تمایل امکان حضور آنها در این دوره از جشنواره فراهم می‌شود.

حمید هادی افزود: بخش دیگر این جشنواره تجلیل از پیشکسوتان و محققان برتر موسیقی نواحی ایران است که پس از بررسی سوابق ایشان در شورای کارشناسی، در مراسم اختتامیه تجلیل از ایشان صورت خواهد گرفت.

دبیر هنری جشنواره موسیقی کیش درباره نحوه ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره نیز گفت: برای این موضوع کارگروه ویژه‌ای مشخص شده است و این کارگروه متشکل از کارشناسان محقق موسیقی نواحی ایران است که گروه‌های منتخب را با توجه به تجربیات خود به جشنواره معرفی می‌کنند. علاقه‌مندان در صورت دارا بودن شرایط می‌توانند آثار خود را در تارنمای جشنواره به آدرس festival.kish.ir بارگذاری کنند.

هادی در پایان سخنانش درباره دیگر جزئیات جشنواره گفت: مدت زمان ارسال آثار تا بیستم مهرماه امسال است و امیدواریم که این جشنواره مانند دو دوره قبلی مورد توجه هنرمندان، اساتید و کارشناسان قرار بگیرد و بتواند راهی را در استیلای فرهنگ اصیل و ناب ایرانی برای شناساندن بیشتر به مردم عزیزمان و همچنین شناساندن این هنر اصیل به سایر ملل باز کند و در نهایت کارنامه قابل قبولی را از خود به جای بگذارد.

مرتبط:

کیش مقصد ایده آل برای سفری به جنوب؟

رویداد جشن نوروز دریایی درکیش برگزار شد

طعم غذای واقعی را در سفر به کیش تجربه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *