آبشار مارگون

سفرنامه آبشار مارگون

تاریخ ۱۳۶۰/۰۵/۰۱

ساعت ۰۵:۳۰صبح از طریق جاده شیراز – سپیدان بوسیله مینی بوس عزم  سفر کردیم.

مقصد آبشار مارگون در ۱۳۰ کیلومتری شمال غربی شیراز و ۱ کیلومتری جنوب شرقی قریه مارگون بود. این محل در نزدیکی قریه مارگون از توابع بخش کمهر شهرستان سپیدان واقع است. این آبشار از مجموعه آب های حاصل از چند چشمه که در ارتفاع ۳۰ متری یک دیواره سنگی قراردارند بوجود آمده است. بعلت موقعیت خاص دره و محل در اطراف این آبشار درخت های انبوهی روئیده است که لطف خاصی به محیط می دهد.

آبشار مارگون

ساعت ۰۸:۰۰ در کمهر توقف نمودیم و پس از صرف صبحانه در ساعت ۰۹:۴۰ از طریق جاده درجه دو کمهر- مارگون پیاده براه افتادیم. پس از حدود ۲ کیلومتر راهپیمایی در محل گردونه مارگون از سمت غربی جاده خارج شدیم و مسیر را که دارای شیب تندی است به طرف دره ادامه دادیم. پس از عبور از رودخانه مارگون که در جهت شمال جنوبی به طرف شمال جریان دارد شروع به صعود از ضلع غربی دره که شیب نسبتا” تندی دارد نمودیم.

در انتهای ضلع و روی قله رشته کوه، قریه مارگون در دید چشم قرار گرفت. پس از فرود آمدن از شیب زیاد دره به طرف شرق تنگه متوجه شدیم که  در حقیقت آبشار و ارتفاعات آن را دور زده و در ساعت ۱۳:۳۰ به محل آسیاب آبی  ده رسیدیم و اطراق نمودیم.

آبشار مارگون

پس از صرف نهار و استراحت در ساعت ۱۵:۰۰ بدیدار محل آبشار که  درانتهای  دره باریک بن بستی واقع شده رفتیم. شب را در محل آسیاب به صبح رسانیدیم و در ساعت ۱۱:۳۰ جمعه  دوم مرداد از طریق ارتفاعات غربی تنگه شروع به مراجعت نمودیم. نهار را در ساعت ۱۳:۰۰ در محل چشمه ای در کنار رود کمهر صرف نمودیم و در ساعت ۱۶:۴۵ توسط یک کامیون کمپرسی از قریه کمهر به شهر سپیدان عزیمت کردیم و از سپیدان توسط دو دستگاه وانت بار در دو گروه به شیراز بازگشتیم.

تعداد افراد در این سفر جمعا” ۱۹ مفر بود که ۱۲ نفر اعضاء رسمی و ۷ نفر میهمان بودند .

مرتبط:

زیباترین آبشار های جنوب ایران

بهشت گمشده شیراز کجاست؟

۵۰ نگین گردشگری در ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *